Přidat stránku pod názvem:

Vláda zredukovala navýšení dotací na opravy panelových domů

Dne 1.10.2008 byly v časopise ČT 1 uvedeny názory týkající se problematiky dotací na opravy panelových domů.

Iveta TOUŠLOVÁ, moderátorka

--------------------

Špatnou zprávu poslala vláda třem milionům Čechů, kteří bydlí v panelácích. Ministrovi Jiřímu Čunkovi totiž výrazně zredukovala chystané navýšení dotací na opravy těchto domů. Ministr jako možný důvod svého neúspěchu označil i nervozitu kolem dopadů finanční krize na ekonomiku a nutnost úspor.

 

David BOREK, redaktor

--------------------

Dva panelové domy na pražském Proseku. Kdysi to byla identická dvojčata, teď má jedno z nich novou fasádu a okna. To druhé na rekonstrukci pořád čeká. A letos bude muset asi čekat dál.

 

Jiří ČUNEK, vicepremiér, ministr pro místní rozvoj /KDU-ČSL/

--------------------

Bohužel tedy tyto zdroje jsme nenašli, je to možná i pod dojmem těch věcí, které nás čekají.

 

David BOREK, redaktor

--------------------

Našlo se jen pět set milionů z rozpočtu ministerstva. Po loňských více než čtyřech miliardách tak letos vláda na renovaci panelových domů bude mít jen miliardy dvě. Lepší to má být až v příštím roce.

 

Vít VANÍČEK, Svaz českých a moravských bytových družstev

--------------------

Nechápeme, jak může vláda ignorovat potřeby třiceti procent obyvatel, kteří bydlí v panelových sídlištích a v panelových domech.

 

Radko MARTÍNEK, stínový ministr pro místní rozvoj /ČSSD/

--------------------

Je smutné, že docela cílevědomou politiku vláda prakticky rozkládá. Když srovnám za poslední roky, tak finanční zdroje na tuhle část bytové politiky poklesla na padesát procent.

 

David BOREK, redaktor

--------------------

Stát dotuje opravy paneláků tím, že za jejich obyvatele splácí úroky za úvěr, a nejde o malé peníze. Vraťme se k domu na pražském Proseku. Rekonstrukce vyšla skoro na čtyři miliony, díky dotaci ale bytové družstvo ušetří přes jeden milion, téměř třetinu.

 

Stanislav NOVOTNÝ, Bytové družstvo Severní město Praha

--------------------

Pokud by se to mělo dělat jenom z peněz, který jsou k dispozici v tom domě, tak by ta oprava trvala podstatně dlouho a dělala by se po částech.

 

David BOREK, redaktor

--------------------

K tomu, aby se panelová sídliště dala do pořádku, bude potřeba až tři sta padesát miliard. Panelové domy znají i na Západě, ale jen v postkomunistických zemích, jakou je Česko, byla jejich výstavba tak masivní a jejich opravy tedy tak nákladné. A stejně jako jsou chátrající panelové domy spíše lokálním českým problémem, je lokální i financování jejich oprav. Brusel na ně nepřispívá ani korunu. David Borek, Česká televize.

 

Nahoru