Předání petice za posílení práv družstev a společenství vlastníků jednotek
Předseda svazu Ing. Jan Vysloužil předal dnes v 9.00 do rukou ministra spravedlnosti JUDr. Jana Kněžínka petici Svazu českých a moravských bytových družstev a jeho členů za posílení práv družstev a společenství vlastníků jednotek, která je určena k předložení Vládě České republiky.
Tisková zpráva SČMBD ze dne 14. 1. 2019:
Petici za posílení práv družstev a společenství vlastníků podepsaly desetitisíce lidí. Družstevníci ji dnes předali ministrovi spravedlnosti.
Po několika měsících debat kolem novely insolvenčního zákona se ozvaly hlasy volající po rázné regulaci obchodu s chudobou i posílení práv společenství vlastníků a bytových družstev. Stávající i chystaná právní úprava závažným způsobem dopadá na bytové domy, které jsou čím dál tím častěji vystaveny riziku krachu. Pod petici, kterou dnes vládě předali zástupci Svazu českých a moravských bytových družstev, se podepsalo téměř 49 tis. lidí. Připojilo se i 903 bytových družstev a společenství vlastníků, která dohromady spravují 480 tis. jednotek
“Výkon správy bytových družstev a společenství vlastníků je stále složitější. Na vině je především nekvalitní legislativa upravující vztahy bytového spoluvlastnictví. V řadě lokalit po celé České republice se situace stává velmi vážnou především v souvislosti s vymahatelností dluhů,” uvádí Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev. Řada společenství vlastníků se podle Svazu takřka potácí na pokraji faktického krachu. Ten může ohrožovat až pětinu z nich.
Chystaná novela insolvenčního zákona podle Svazu přitom s posílením práv bytových domů v oblasti vymáhání dluhů za náklady spojené s bydlením nepočítá, nepřináší ani žádné jiné účinné řešení tohoto problému. Tyto náklady v podobě dluhů za bydlení pak přechází na ostatní bydlící v domě.
Alarmující je podle družstev a společenství vlastníků také stále se rozšiřující obchod s chudobou. Ačkoli se o této problematice podle autorů petice jedná již řadu let, spekulantům se stále vyplatí skupovat byty v chudších lokalitách. Sociálně slabé rodiny platí spekulantům přemrštěné nájmy, na které jim stát přispívá v podobě sociálních dávek. Ačkoli mají spekulanti zdroj příjmů z bytu zajištěn, na společných nákladech bytového domu se nepodílí a vytváří dluhy.
“Dobře míněná iniciativa v podobě zákona č. 98/2017 Sb., která měla umožnit použití sociálních dávek na bydlení k přímé úhradě nákladů domu, vyšla naprázdno”, uvádí autoři petice a dodávají: “Náprava zatím zajištěna nebyla. I když stát posílá peníze ze státního rozpočtu, nemá paradoxně vůli řešit, zda spekulanti plní řádně své povinnosti vlastníka bytu.”
Petici, pod níž se družstevníci a vlastníci bytů z celého Česka sdružují, založil Svaz českých a moravských bytových družstev před několika měsíci po neúspěšných snahách přimět politiky zabývat se touto agendou.
Svaz v petici navrhuje, aby byly přijaty účinné legislativní změny novely občanského zákoníku, občanského soudního řádu, zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti a insolvenčního zákona. Slibují si od toho posílení ochrany oprávněných a legitimních práv družstev a společenství vlastníků.
“Upozorňovali jsme poslance, že dosavadní řešení byla pouze částečná. Dokud v Česku chybí funkční koncepce dostupného a sociálního bydlení, přenáší se problém s dlužníky v bytových domech na jejich sousedy, kteří tak de facto suplují stát a jeho sociální síť,” uzavírá Vysloužil. Podle jeho slov Svazu, který spravuje přibližně 20 procent bytového fondu po celé České republice, nezbývalo už nic jiného, poslanci jej doposud ignorovali. Od vlády očekávají nejen návrh konkrétních kroků a řešení, ale i jasný časový harmonogram.
V České republice je více než 60 tisíc společenství vlastníků jednotek, která spravují na 1,5 miliónů bytů, ve kterých žije cca 4,5 miliónu obyvatel. A téměř 9 tisíc bytových družstev, která se starají o přibližně 450 tisíc bytů, ve kterých žije necelý 1 milion obyvatel.