Olympiádu v televizi neuvidí
Dne 7.8.2008 byl v novinách Mladá Fronta DNES, Kraj Plzeňský, uveřejněn článek pana Petra Ježka o problematice společných televizních antén v souvislosti se spuštěním digitálního televizního vysílání na Plzeňsku.
Ve stovkách plzeňských bytů nejde ČT 2 ani ČT 4 Sport. Nepředělali jim včas společné antény.
Plzeň - Non-stop olympijské vysílání spouští od zítra Česká televize na dvou svých programech - dvojce a čtyřce. Stovky Plzeňanů toho však z letošní olympiády mnoho neuvidí. Na svých televizích totiž ani jeden zmíněný program nenaladí.
Řeč je o obyvatelích bytů v domech napojených na společné televizní antény. Ty totiž většinou nebyly připravené na krok, který Česká televize udělala na Plzeňsku minulý týden. Spustila digitální vysílání všech čtyř svých programů na hlavním západočeském vysílači Krašov, a kvůli tomu musela zároveň na Krkavci odpojit staré analogové vysílání ČT 2 pro Plzeň.
V domech, kde anténu nepředělali, nyní hraje pouze první program ČT. „Na dvojku jsem se dívala ráda a teď před olympiádu mě štve dvojnásob, že jsme o program přišli,“ říká Lenka Pelešková z bytovky na plzeňských Borech.
Ředitel Bytového družstva Škodovák Jaroslav Majer včera řekl, že mezi členy družstva dělali už od začátku roku osvětu, aby si úpravy antén včas objednali. Družstvo spravuje asi 13 tisíc bytů a podle slov Majera jsou antény upraveny asi jen na třetině domů. „Anténářské firmy teď postupují podle pořadí, v jakém přicházely požadavky od domů,“ dodal Majer.
Zavalen objednávkami na úpravy antén je i technik Miroslav Herink. Podle něj správci domů zaspali.
Musí zkusit kabelovku „Byl jsem asi na čtyřech setkáních bytových družstev, abych jim vysvětlil, co je s přechodem na digitální vysílání čeká. Vždy to dopadlo tak, že se na jednání pohádali a nakonec nikdo nevěděl, co vlastně chce a nenechali si předem nic připravit. A teď všichni volají,“ povzdechl si Miroslav Herink.
Program ČT2 chybí i členům Lidového bytového družstva v Plzni.
„Někde snad bude stačit přetočení antény na jiný analogový vysílač. Bohužel, některým lidem musíme navrhnout, aby se zkusili připojit ke kabelovce, pokud takovou možnost mají,“ odhaduje šéf družstva Jiří Hodina.
Kdo nechce čekat na úpravu společné antény, dostane souhlas správce domu a je ochotný utratit zhruba pět tisíc korun, nechává si v těchto dnech namontovat za okno parabolu pro příjem satelitní televize.
„Zaznamenali jsme velký nárůst objednávek satelitních přijímačů,“ potvrzuje Petr Pelíšek z firmy Ant-Sat.
Levnějším řešením může být malá pokojová anténa napojená na běžný set-top box pro pozemní digitální vysílání.
„Objednali jsme si to přes internet a teď čekáme, až nám přijde. Snad to bude fungovat,“ přeje si Plzeňanka Lenka Pelešková.
Kdo může za zmatky?
Šéfové velkých bytových družstev i majitelé firem zajišťující rekonstrukce společných antén se shodují v jednom: způsob spuštění digitálního vysílání České televize na Plzeňsku nebyl šťastný. „Nejdříve oznámili, že když digitální vysílání nespustí do 15. července, začnou až po olympiádě. Šestnáctého července digitální vysílání spuštěno nebylo, tak byl klid. Najednou se v pátek 25. července večer z ničeho nic objevila zpráva, že už v pondělí osmadvacátého ráno začíná digitální vysílání,“ rozčiluje se anténář Petr Pelíšek.
Mluvčí ČT Ladislav Šticha kritiku odmítá. Argumentuje, že termíny přechodu na digitální vysílání v jednotlivých oblastech a způsob uvolňování kmitočtů je dán legislativou. „Navíc se termíny několikrát odkládaly, takže teď by se neměl nikdo vymlouvat, že neměl na předělání antén čas. Digitalizaci také neustále propagujeme, lidé musí mít informací dost. Spíš to nechali na poslední chvíli a teď s tím mají problém,“ říká Šticha.