Přidat stránku pod názvem:

Návrh nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci - zastropování cen energií

Vláda ČR na svém jednání dne 5. 10. 2022 schválila nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci. Současně vláda zrušila platnost nařízení vlády č. 263/2022 Sb., o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo.  

Vláda ČR na svém jednání dne 5. 10. 2022 schválila nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci. Tímto nařízením tedy vláda stanovila podmínky pro předem avizované zastropování cen energií.

 

Zastropování bude platit po celý příští rok, v zálohách za energie by se mělo opatření projevit již během listopadu. Cenový strop pro domácnosti, firmy připojené na nízké napětí a veřejné služby bude platit bez ohledu na spotřebu.

 

Maximální cena silové elektřiny bude činit 6000 korun za megawatthodinu včetně DPH, megawatthodina plynu bude stát maximálně 3000 korun. U plynu se bude zastropování týkat kromě domácností také firem s roční spotřebou do 4200 MWh (původně se navrhovala spotřeba do 630 MWh).

 

Malé a střední firmy připojené na vysoké a velmi vysoké napětí budou mít cenový strop stanovený na 80 procentech nejvyšší spotřeby za posledních pět let.

 

Cenový strop bude platit také pro teplárny vyrábějící teplo s využitím plynu.

 

V nařízení připraveném Ministerstvem průmyslu a obchodu stanoví vláda i další podrobnosti, ty doplníme po zveřejnění textu nařízení ve Sbírce zákonů.

 

 

V návaznosti na schválení nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci rozhodla vláda o zrušení nařízení vlády č. 263/2022 Sb., o příspěvku na úhradu nákladů za elektřinu, zemní plyn a teplo, tj. úsporný tarif pro rok 2023.

 

Nařízení vlády č.  262/2022 Sb., o příspěvku na úhradu nákladů za energie (úsporný tarif pro rok 2022) zůstává nadále v platnosti.

Nahoru