Přidat stránku pod názvem:

Výhrady SČMBD k podpoře družstevní bytové výstavby trvají

(Tisková zpráva) Vláda tento týden schválila nařízení vlády k provedení zákona č. 378/2005 Sb., o podpoře výstavby družstevních bytů. Stanovisko Svazu českých a moravských bytových družstev k zákonu ale zůstává stejné. "Pro nás je zásadním požadavkem zrušení limitu podpory de minimis, který prakticky vyřazuje ze hry všechna větší bytová družstva," komentuje předseda SČMBD Vít Vaníček.

Vláda totiž svým nařízením jen konkretizuje, jak mohou bytová družstva získat prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení od 1. ledna 2006 podporu v celkové hodnotě až sto tisíc EUR při výstavbě bytů.


Omezení limitem de minimis, tedy hranicí sto tisíc EUR pro jedno bytové družstvo, jednoznačně znevýhodňuje velká, většinou dlouhá léta fungující a zkušená bytová družstva. "My samozřejmě budeme rádi, když zákon pomůže k výstavbě jakéhokoli družstevního bydlení, ať už jednotlivých domů nebo k výstavbě v menších obcích. Dokud ale bude platit limit sto tisíc EUR, tedy zhruba tři miliony korun pro jedno bytové družstvo v průběhu tří let, ve výstavbě družstevních bytových domů se nic zásadního nezmění,“ vysvětluje Vít Vaníček. Do projektů větších obytných objektů nebo několika bytových družstevních domů se totiž pouštějí převážně velká, zkušená bytová družstva, pro která je vyčerpání objemu tří milionů korun podpory otázkou ne tří roků, ale pár měsíců a jediného projektu. „Opakovaně proto vyzýváme ministerstvo pro místní rozvoj, aby zhruba do roka vyhodnotilo praktické zkušenosti s tímto zákonem a podle zjištěných faktů jeho text přepracovalo. Za zcela zásadní považujeme zrušení omezení limitem de minimis," shrnuje výtky bytových družstevníků Vít Vaníček.

František Tlapák
manažer pro vnitřní a vnější komunikaci SČMBD
tel.: 608 967 239
e-mail: frantisek.tlapak@scmbd_cz (frantisek.tlapak@scmbd_cz?subject=)

Nahoru