Přidat stránku pod názvem:

Společná anténa a digitální signál

Dne 17.4.2009 byl v Mladé frontě DNES uveřejněn článek Dany Jakešové, ve kterém souhrně popisuje možnosti úprav STA při přechodu na digitální vysílání.

Používáte společnou televizní anténu? Přečtěte si, CO MUSÍTE UDĚLAT v souvislosti s přechodem na digitální vysílání

 

Pokud ve vašem domě využíváte k příjmu televizního a rozhlasového signálu společnou televizní anténu, budete muset situaci v souvislosti s přechodem na digitální vysílání nějak řešit. Anténa se bude muset upravit a na to je nutné pozvat odbornou firmu.

            Ale co všechno bude potřeba upravit? Jen něco na střeše, nebo jsou nutné i zásahy v bytech? Pokusíme se vám odpovědět.

STA – to není jen anténa Společná televizní anténa (STA) je zařízení, které zajišťuje signál pro více domácností najednou. Má tři základní části. Vlastní anténu, umístěnou většinou na střeše objektu. Dále takzvanou hlavní stanici, která bývá nejčastěji zabudovaná na půdě či v podobném prostoru pod střechou a je jakýmsi mozkem celého zařízení. A nakonec rozvody po domě, kterými televizní signál putuje do jednotlivých bytů.

            Ovšem ne všude, kde byla v minulosti zřízena STA, je stále ještě využívána. “Není výjimkou, že se společenství vlastníků či bytové družstvo v průběhu času rozhodlo napojit rozvody STA na kabelovou televizi nebo přejít na jiný způsob příjmu signálu – individuální antény, satelit či pevnou linku, takzvanou IPTV,” říká Rostislav Starý, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání. “V takových případech se jich nutnost úpravy STA kvůli digitalizaci samozřejmě netýká.” Jaké jsou možnosti?

Jen pokud tedy společnou anténu stále využíváte,musíte problém řešit. Legislativa v tomto směru neříká nic. Z toho vyplývá, že se budete muset domluvit sami v rámci družstva či společenství, jaký způsob příjmu digitálního televizního vysílání zvolit.

            Možností se nabízí hned několik. Můžete nechat upravit STA na příjem digitálního vysílání z pozemních vysílačů, přejít na kabelovou televizi, příjem přes satelit nebo IPTV, tedy pevnou linku. Anebo můžete STA zrušit a každý si příjem vyřeší pro svůj byt sám, třeba jen pokojovou anténou.

Zadarmo, či za měsíční paušál? Při rozhodování bude určitě záležet na finančních prostředcích, jaké jsou členové družstva či společenství vlastníků ochotni na tento účel dát. “Důležité je zvážit jak vstupní náklady, tak následné měsíční poplatky za zvolenou službu,” upozorňuje Rostislav Starý.

            Při úpravě společné televizní antény jsou vstupní náklady poměrně vysoké, ovšem následný příjem pozemního vysílání je bezplatný. Zdarma je samozřejmě i příjem pozemního televizního vysílání přes individuální antény pro jednotlivé byty a platit nemusíte v některých případech dokonce ani za příjem přes satelit. Kabelová televize, IPTV a satelitní příjem s širší nabídkou programů již každý měsíc něco stojí.

Jak jsme na tom se signálem?

Značnou roli hraje také dostupnost televizního signálu. Je pozemní signál dostatečně silný pro pokojové antény? Je reálné, aby měl každý svou vlastní venkovní anténu? Je k objektu zavedena kabelová televize? Všechny tyto otázky je třeba zodpovědět dříve, než padne definitivní rozhodnutí. Jednodušší to budou mít jen tam, kde se rozhodnou pro příjem přes satelit. Signál ze satelitu je totiž dostupný téměř všude. Totéž platí i o IPTV, ke které stačí pevná telefonní linka.

Rozhodli jsme se upravit STA Úprava pro příjem pozemního digitálního signálu se může týkat všech tří částí STA.

U antény umístěné na střeše je často třeba změnit polarizaci z horizontální na vertikální. V praxi to znamená otočit ji o 90° kolem její osy. Neplatí to však všude, záleží na vysílači – například pro příjem z vysílače Praha-Žižkov je třeba mít anténu vertikálně, pro příjem z vysílače Praha-Cukrák zase horizontálně. U hlavní stanice je třeba provést kompletní úpravu. Tady se nabízí několik variant. Ale o té nejvhodnější by měl rozhodnout odborník, protože finanční náročnost úpravy se v jednotlivých případech velmi liší.

            “Nejlevnější varianta pro všechny tři multiplexy se vejde do 25 tisíc korun, druhou variantou je konvertovat signál do nižších frekvencí, tam se pohybujeme do 45 tisíc korun. Další náklady pak záleží na stavu rozvodů,” říká Milan Kohout ze společnosti Profisat, která se úpravou rozvodů zabývá.

            Nejméně vhodnou variantou je dle odborníků převést centrálně digitální signál na analogový a ten poté rozvést již v analogové podobě do jednotlivých bytů. Může se zdát výhodné, že v jednotlivých bytech pak nikdo nepotřebuje set top boxy. “Nicméně ztrácejí se všechny výhody digitalizace včetně elektronického průvodce programem. Navíc při takto upravené STA mohou v budoucnu nastat problémy po zavedení digitálního rozhlasového vysílání, které může takto upravenou STA rušit,” vysvětluje Rostislav Starý.

            Datum vypnutí analogového vysílání se nezadržitelně blíží. Apelujte proto na správce domu či správní společnost, aby co nejdříve zajistili odbornou firmu, která navrhne úpravu STA včetně finančních nákladů a následně ji provedou. “Nejlepší je obvykle nejdříve upravit hlavní stanici a digitální signál pustit do stávajícího rozvodu. Poté se ukáže, zda je třeba provést nějakou úpravu i na rozvodech,” říká Milan Kohout. “Dílčí úpravu či kompletní výměnu rozvodů provádíme přibližně ve 40 procentech případů.” Kdy je třeba měnit rozvody?

Dobrý digitální signál je velmi stabilní a obraz je kvalitnější, než tomu bývalo u vysílání analogového. Pokud býval starý signál špatný, projevilo se to v analogové éře nekvalitním obrazem a různými duchy. Přesto bylo možné televizi sledovat. U špatného digitálního signálu však v takovém případě dojde k zamrzání obrazovky, kostičkování nebo signál zmizí docela.

“Právě rozvody po domě mají na kvalitu signálu velký vliv a mnohde jsou kvůli zanedbané údržbě v katastrofálním stavu. V takové situaci se stává, že tam, kde analogový signál prošel – byť ve zhoršené kvalitě – až do jednotlivých bytů, digitální signál neprojde a je třeba rozvody vyměnit,” vysvětluje Rostislav Starý. Signál proudí do bytů, co dál?

Ať už se STA upravovala standardním způsobem nebo bylo třeba rekonstruovat také rozvody, výsledkem by mělo být, že kvalitní signál jde do jednotlivých bytů v digitálním formátu. Teď už si stačí pořídit novější televizi s vestavěným digitálním tunerem nebo koupit set top box ke starší televizi a podle návodu k příslušným přístrojům je zapojit a naladit programy.

 

***

 

Kde hledat více informací

 

* Na bezplatné infolince 800 90 60 30, která je v provozu každý pracovní den od 8 do 19 hodin * na webových stránkách www.digitalne.tv

Nahoru