Přidat stránku pod názvem:

Rekonstrukci domu i bytu v něm proveďte pokud možno současně

(Mladá fronta DNES, 27. října 2006 - Renovace panelových domů /Komerční příloha) Manželé Sobotovi rekonstruovali svůj byt v panelovém domě. Na základě svých zkušeností doporučují rekonstruovat současně dům i byt. Nabízíme Vám přepis rozhovoru, který může být zajímavý i pro Vás.

Manželé Sobotovi bydlí ve čtyřpokojovém bytě devítipodlažního panelového domu z roku 1970. Rozhodli se zlepšit kvalitu svého bydlení a v létě se pustili do rekonstrukce. Rok poté, co bytové družstvo panelový dům zrekonstruovalo. "Dlouho jsme do bytu neinvestovali. Nezamýšleli jsme nijak obzvlášť velkou rekonstrukci, jen úpravy koupelny a toalety. Nakonec jsme se pustili i do renovace obývacího pokoje," říká Petr Sobota. Na základě zkušeností, které při rekonstrukci bytu získal, ostatním stavebníkům radí provést rekonstrukci současně při renovaci pláště panelového domu, výměně oken a úprav na balkónu. "Ušetříte si nervy z nepořádku, který při stavebních úpravách nutně vznikne," vysvětluje důvody.

Sobotovi zrekonstruovali koupelnu tak, že zvětšili její rozměry 0 prostor bývalé toalety, kterou přestěhovali na jiné místo. Využili prostoru vstupní haly do bytu, která byla zbytečně velká. V koupelně vyměnili veškeré rozvody, sanitární předměty jako vanu a umyvadlo a vše nově obložili. Neplánovaně se pustili 1 do opravy obýváku, kde vytrhali parkety, opravili poškozenou betonovou podlahu. Zvolili novou podlahovou krytinu. Místo původních koberců položili plovoucí podlahu s výrazným motivem imitujícím masiv. Praskliny na stropě zakryli sádrokartonem a nakonec sundali staré nánosy nátěrů na zdech. "Úpravy v bytě nás vyšly na 130 tisíc korun," přibližuje Sobota výši nákladů.

Udělali jste si dopředu finanční rozvahu rekonstrukce?

Obešli jsme několik firem a řekli si o zpracování nabídky. Věděli jsme, kolik do opravy chceme investovat. Rozhodně to nebylo však tolik, kolik jsme nakonec investovali. Neplánovaně jsme se totiž pustili i do renovace obývacího pokoje.

Proč jste se rozhodli pro rekonstrukci?

Jednak byt byl původní, od roku 1970 se v něm nic nezměnilo. A navíc, v koupelně bylo velmi málo místa. Koupelnu a toaletu jsme zvětšovali kvůli nedostatku místa. Pračku jsme měli předtím na chodbě, kde průchod okolo ní nebyl bezpečný. Původně jsme mysleli, že vyměníme jen obklady. Nakonec jsme začali rekonstruovat i obývací pokoj.

Co potřebovalo opravit?

Především strop, kde se před časem objevila prasklina mezi panely - až 5 centimetrů veliká. Měnili jsme nakonec i podlahu. Vrzaly nám parkety, na kterých byl položen koberec. Po odkrytí jsme ale zjistili, že nebyla chyba v parketách, nýbrž v betonu u vstupu na balkon, kde se objevila velká díra. Museli jsme odstranit téměř dva metry čtvereční betonu, který byl nekvalitní - zvětralý a vydrolený. Rozhodli jsme se vytrhat všechny parkety a položit novou krytinu. Zvolili jsme plovoucí podlahu. Bylo nutné, aby ladila s nábytkem v obýváku, což se nám podařilo. Věděli jsme, že jednu ze stěn namalujeme pistáciově zelenou barvou, která bude zajímavou kulisou k našemu tmavohnědému nábytku. Ten sice časem vyměníme za jiný, ale stále budeme volit tmavější tóny. A chtěli jsme, aby podlaha tomuto našemu úmyslu odpovídala.

Jak jste opravili praskliny ve stropě?

Jednou z variant byly stropnice, druhou sádrokarton. Zvolili jsme sádrokarton. Při zdění jsme zjistili, že strop je křivý - na jedné straně téměř o osm centimetrů. Předtím byl strop v rovině jen naoko. Celou místnost jsme nahodili štukem. Ze stěn jsme sklepali staré nánosy nátěrů převážně s válečkem. V našem domě panely tvoří jen obvod, příčky jsou zděné. Stěny jsme oklepali na cihlu, což možná podle mého názoru bylo zbytečné - práce se předražily a vzniklo více odpadu. Sundali jsme tak zhruba dvě stě kilogramů omítky.

Jak jste přistoupili k rekonstrukci koupelny?

Vstupní hala byla poměrně veliká, takže jsme věděli, že v případě úprav v koupelně využijeme i tohoto prostoru. Celá koupelna měřila 150 krát 120 centimetrů. Nyní je koupelna ve tvaru písmene L, vejde se tam i pračka a rohová vana. Je snadnější přístup k armaturám. V některých bytech našeho domu, ještě v době, kdy zákon dovolil, si lidé koupelnu spojili s toaletou, což jsme nikdy nechtěli. Ale mnozí v domě mají vše společné, pouze s jedinými dveřmi. To by byla poslední nutnost. V případě rekonstrukce jsme měli několik variant - například, že až z koupelny by se dalšími dveřmi vcházelo teprve na toaletu. To jsme nakonec také odmítli.

Bylo nutno tyto úpravy hlásit stavebnímu úřadu?

Už rok před zamýšlenou rekonstrukcí jsme šli za architektem, aby nám udělal první náhled, co by se dalo udělat. Hotový návrh jsme měli v srpnu minulého roku. Asi v březnu jsme ho předložili na stavební úřad. Dozvěděli jsme se, že například šířka dveří šedesát centimetrů už není možná. Změnu jsme museli zanést do projektu. Vyřídili jsme si všechny náležitosti a všem sousedům okolo jsme oznámili, že se pouštíme do rekonstrukce. V domě je devět podlaží a 33 bytů. Dům patří bytovému družstvu. Byty ze dvou třetin si členové družstva odkoupili, zbytek je ještě v nájmu. My patříme k němu. Loni se v domě provedla kompletní rekonstrukce. Zateplil se plášť domu, zateplily se i některé prostory uvnitř - například sklepy a okolí vchodových dveří, které se kompletně nahradily novými plastovými. Došlo také k výměně výtahu.

Jak se to týkalo vás, jako nájemníků?

Do fondu oprav jsme platili zhruba okolo tisícovky, nyní se platba zvýšila asi o pětistovku. Rekonstrukce stála okolo 10 milionů korun. Každý byt přišla rekonstrukce na 300 tisíc korun. Opravovaly se totiž i balkony a ty máme dlouhé - skoro 8 metrů.

Jak se vám tu žije? Máte zrekonstruovaný dům i byt.

Škoda, že jsme s rekonstrukcí bytu nezačali společně s rekonstrukcí domu - byl by pouze jeden nepořádek, takhle jsme ho museli absolvovat znovu a tudíž zbytečně. Jen při bourání oken je takový nepořádek, že jemný prach se dostane téměř všude. Proto, když je vše zakryto igelity, proč toho nevyužít a rovnou nezačít s rekonstrukcí bytu!

Jakou další zkušenost jste si z rekonstrukce odnesl?

Firmy jsme oslovili dost pozdě, až někdy v dubnu. I tady je nutno myslet dopředu - firmy mají hodně zakázek, málokterá firma přijde pracovat hned další měsíc. Začali jsme s rekonstrukcí 15. července a skončili okolo 20. srpna. Radím každému, aby při rekonstrukci bytu v něm nebydlel. Má-li možnost, ať se po dobu oprav přestěhuje. Je to staveniště a na člověka často padá takový ne zcela příjemný pocit.... Rekonstrukci bych radil neodkládat, do bytu se musí investovat. Časem bychom si chtěli koupit domek a přestěhovat se. Zrekonstruovaný byt je dobrou investicí. Jeho hodnota stoupla. Další zhodnocení bytu při případném prodeji přineslo i zateplení celého domu a další jeho renovace.

Nahoru