Přidat stránku pod názvem:

Proč jsme vyhráli? Chodíme za lidmi do sušáren

(Mladá fronta DNES, 24. října 2006 - monitoring Newton I.T.) Co chce prosadit a s kým hodlá jednat nečekaný vítěz voleb v hornickém městě, Sdružení Mostečané Mostu - rozhovor MfD s Františkem Rybou, sekretářem sdružení a představitelem zdejšího bytového družstva Krušnohor.

Sdružení Mostečané Mostu vyhrálo komunální volby v tomto hornickém městě. Na obyvatelstvo zabrala masivní kampaň, v níž bylo slibováno spotřební zboží i automobily. Teď chce vedení sdružení vyjednávat o sestavení koalice s komunisty. "Kampaň stála řádově pět milionů korun," říká František Ryba, sekretář sdružení a představitel zdejšího bytového družstva Krušnohor.

* Asi nejvíc stála ona voličům slibovaná auta, že?
Jsou to tři auta za 300 tisíc, takže stála 900 tisíc. Zčásti jsou to ty ceny - auta, kola, počítače. Nemám rád ta slova větší a menší polovina, ale menší část byla za ty ceny a větší část za billboardovou kampaň.

* Vy jste si ty peníze půjčili, nebo jsou to dary členů?
Jsou to všechno peníze Sdružení Mostečané Mostu a sponzorů.

* Přesto člověka překvapí, že sdružení, které je nové...
...my nejsme úplně noví, my jsme už kandidovali v minulých volbách. A pak jsme se to učili a naučili. A získali jsme šikovné spolupartnery, kteří byli ochotni sponzorovat.

* Kdo je vaším hlavním sponzorem?
Ono je jich víc, asi bych někomu křivdil.

* Máte zakázáno ty sponzory zveřejnit?
Oni si to nepřejí, chtějí zůstat v pozadí.

* A nedostanou za to - pokud ovládnete radnici - nějakou zakázku?
Je veřejným tajemstvím, kdo je ten hlavní sponzor, a ten nikdy pro město nedělal a dělat nebude, protože má firmu, která se zabývá úplně něčím jiným, opravuje továrny (Ryba zřejmě hovoří o firmě Unimontex - pozn. red.).

* Za vaším sdružením je bytové družstvem Krušnohor. Je to tak?
Hodně našich kandidátů je přímo z SBD Krušnohor, protože SBD Krušnohor iniciovalo vznik toho sdružení. Vzniklo celé na základě připomínek našich družstevníků, protože my v Mostě máme přes 14 tisíc bytů, což je 40 tisíc voličů a oni léta připomínkovali, že se cítí být stranou dění ve městě, protože když někdo přišel, že je z Krušnohoru, tak město řeklo, to si vyřizujte na družstvu. Pochopitelně je tu i dost lidí mimo Krušnohor. Krušnohor tomu dává hlavně administrativně organizační zázemí.

* Není tam ale střet zájmů - stavební bytové družstvo může mít zájem třeba na privatizaci bytů, péče o byty?
Privatizace tady byla téměř dokončena. Tady zbývá pár tisíc bytů, které má akciová společnost založená městem. Tam je jakýkoli zájem Krušnohoru nulový. Jestli my něco chceme, tak opravit chodník, to jsou ty věci, které městu přísluší, a to není střet zájmů.

* Čím si vysvětlujete úspěch, někdo tomu říká uplácením voličů?
Já nevím, jestli uplácení. Je to normální marketingový tah. I volby, ať chceme nebo ne, jsou marketing. Bohužel tahle společnost slyší z velké části jenom na peníze. My jsme připravili těm lidem něco, co je namotivuje vůbec k volbám jít. Dneska jich bylo o deset procent víc než dřív. Naše kampaň stála na osobní agitaci lidí, my máme organizační strukturu zmáklou tak, že jsme schopni s těmi lidmi mluvit v těch sušárnách, jsme zvyklí se tam scházet jednou, dvakrát do roka.

* Profilujete se spíš levicově? Mluvili jste o komunistech jako o první straně, které nabídnete koalici...
To se taky takhle nedá říct. My jsme občanské sdružení a máme hodně lidí od ODS i od KSČM.

* A chcete, aby byl primátorem váš lídr, pan Vozka?
To chceme a to je nepřekonatelné třeba pro ODS, která chce mermomocí Vladimíra Bártla.

* Když jsem včera dělal anketu na mosteckých náměstích, spousta lidí říkala, že slibujete nesplnitelné nebo že budete zase muset ubrat jinde. Nechcete, aby lidé platili za odpad, slibujete bezplatnou MHD.
Já kdybych to měl říci úplně lapidárně, zamezíme tomu, aby se nekradlo na radnici a z těch peněz splníme tyhle sliby. Neplacení odpadů občany je ale úplně principiální záležitost. Jinak by za chvíli někdo vymyslel, že se bude platit i za osvětlení či za chodníky. To je totiž to samé. V Teplicích to funguje.

* Vy jste říkal, že zamezíte, aby se už nekradlo na radnici. Kde se tedy na radnici kradlo?
Ať se někdo podívá, za kolik se v Mostě udělalo koupaliště. To je podle mě nejdražší aquadrom ve střední Evropě, což je krásný, pokud byste to neviděl. Když se tam pojedete podívat, budete kroutit hlavou. Tady byla radnice propojená se stavební lobby.
autor: JAKUB POKORNÝ

Nahoru