Přidat stránku pod názvem:

Novelizace zákona o vlastnictví bytů je pro nás prioritou!

Uplynulý týden byl pro vedení SČMBD mimořádně hektický. V Poslanecké sněmovně se k projednávání dostal návrh poslanců za ODS Oldřicha Vojíře a Zdeňky Horníkové pracovně označovaný jako \"sněmovní tisk 266\". Jeho smyslem je zjednodušit a zrychlit převod družstevních bytů do osobního vlastnictví.

Návrh ve své představené podobě je ale natolik diskriminační vůči družstvům a nedokonalý ve vztahu k naší Ústavě a dalším zákonům, že jej Svaz českých a moravských bytových družstev jednoznačně odmítá.


Názory Svazu českých a moravských bytových družstev prezentoval předseda svazu Ing. Vít Vaníček jak v tištěných médiích, tak osobně v debatách v České televizi a Českém rozhlasu. Je evidentní, že z věcné záležitosti se stává politikum. O to složitější je o věci jednat. \"V uplynulých týdnech a dnech jsem se sešel postupně se všemi ministry, kterých se tato úprava dotýká, s některými opakovaně, jednal jsem s řadou poslanců. Podařilo se mi také vyjednat účast zástupce svazu jako poradce v týmu předsedy Legislativní rady vlády. Naši experti se nadále podílejí na přípravě novely zákona 72/1994 Sb., která vzniká na Ministerstvu pro místní rozvoj. To vše je myslím jasný signál toho, že chceme ve věcné, odborné diskusi hledat a najít přijatelné řešení. Bohužel - přes veškerou naši dosavadní argumentaci poslanci problematický návrh neodmítli,\" dodává Vít Vaníček.

Problematičnost návrhu ostatně potvrdil i premiér Mirek Topolánek, který jej hodnotil slovy: \"Novela v této podobě není realizovatelná. My ji sice striktně nezamítáme, ale všechny výhrady, které mluví o retroaktivitě a protiústavnosti, jsou natolik závažné, že by měly nastartovat diskusi o tom, jak tento problém skutečně řešit.\" Vláda proto k návrhu zaujala \"neutrální\" postoj, což je termín, se kterým si právníci pořádně lámou hlavu.

SČMBD se bude i nadále snažit přesvědčit zákonodárce o svých názorech a pro bytová družstva vybojovat důstojnou pozici.

František Tlapák
manažer pro vnitřní a vnější komunikaci SČMBD

Nahoru