Přidat stránku pod názvem:

Miliony z unie mohou pomoci sídlištím

Dne 18.9.2008 byl v Olomouckém deníku publikován článek Matěje Slávika o záměru olomouckého magistrátu získat pro obyvatele panelových domů peníze z evropských fondů.

Pro obyvatele paneláků na Novém Světě, Nových Sadech a Povlu chce olomoucký magistrát získat dvě stě milionů

 

Olomouc/ Do soutěže o dvě stě milionů korun pro nejproblémovější sídliště ve městech nad padesát tisíc obyvatel se chce zapojit olomoucká radnice. Peníze z evropských fondů, které rozděluje ministerstvo pro místní rozvoj, by mohly pomoci v na sebe navazujících městských částech Nový Svět, Nové Sady a Povel. Vedení radnice míní, že právě tato oblast je nejvíce postižena kriminalitou, nízkou vzdělaností či nezaměstnaností. Magistrát zvažoval pět míst ve městě, nakonec se rozhodl pro oblast mezi Novým Světem a Povlem. “Tato lokalita zahrnuje základní sídelní jednotku Přichystalova, Nový Svět a protáhnutá je do Nových Sadů - Sever, Schweitzerovy a Heyrovského ulice,” přiblížil náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). “Při výběru jsme se řídili základními kritérii, které zóna musí splňovat. V první řadě to byly například vysoká míra nezaměstnanosti nebo neuspokojivý demografický vývoj. Druhou podmínkou pak bylo to, že jsme museli vybrat oblast, kde bychom mohli celou částku smysluplně využít,” pokračoval Šnevajs.

Pokud by se radnici podařilo peníze získat, tak by z nich zhruba šedesát procent šlo na oživení veřejného prostranství a komunikací, čtyřicet procent by pak mohli využít lidé či bytová družstva na opravu domů. “Peníze by majitelům přišly ve formě dotace na rekonstrukci a modernizaci nemovitostí,” pokračoval Šnevajs. Důležitou podmínkou bude, že dotace by pokryla polovinu nákladů na úpravy domů, druhou polovinou by se na opravách museli podílet vlastníci. “Když sečteme dotace s penězi od majitelů, lokalita získá až kolem tří set padesáti milionů korun,” vysvětlil náměstek.

            Do konce roku chce radnice oslovit všechny majitele domů v této oblasti, aby zjistila, zda by o tyto peníze měli zájem. “Projekt nám určitě připadá zajímavý,” řekl pro Deník Milan Kroupa, předseda bytového družstva Byt a servis, které několik domů v této lokalitě vlastní. “Každá koruna je dobrá, a když by šlo třeba o opravu fasády či zateplení celého domu za polovinu normální ceny, určitě budeme pro. Tyto kroky budou lidé časem tak či tak nuceni udělat, protože ceny energií stoupají a celkový trend se jen tak nezastaví,” pokračoval.

            Jestli Olomouc peníze skutečně získá, bude jasné až začátkem příštího roku. Na jaře pak budou moci podávat žádosti o dotace i samotní majitelé budov. O peníze se podle odhadů radních bude v celé republice ucházet kolem dvaceti měst nad padesát tisíc obyvatel, ministerstvo pro místní rozvoj může uspokojit asi polovinu z nich.

 

Nahoru