Přidat stránku pod názvem:

František Ryba: Jsem zvědav, jak si bez nás poradí

Článek uveřejněný v časopise Homér popisuje zkušenosti SBD Krušnohor s Ministerstvem pro lidská práva při řešení problémů ve městě Janov.

LITVÍNOV – Problémy s janovskými nepřizpůsobivými řeší také Stavební bytové družstvo Krušnohor, které spravuje pětasedmdesát procent bytového fondu v Janově. Přestože s ministerstvem pro lidská práva ředitel družstva František Ryba už několik let úzce spolupracuje, po výměně ministra nebyl nikdo z Krušnohoru ke kulatému stolu pořádanému v Janově při návštěvě Michaela Kocába přizván.

            Ředitel Krušnohoru František Ryba úzce spolupracoval s bývalou ministryní Džamilou Stehlíkovou už od jejího nástupu do funkce. “Měl jsem několik návrhů, jak by se dalo nejen Janovu pomoci. Především šlo o legislativní změny. Janov totiž není jediné místo, kde problémoví občané utlačují slušné obyvatele. Když se to nebude řešit na nejvyšší úrovni, spustí se za chvíli lavina takových měst,” upozorňuje František Ryba. Nový ministr ani jeho kabinet ale s Krušnohorem nekomunikuje. “Pořádali v Janově kulatý stůl, ale nás nikdo nepřizval. Přitom spravujeme sedmdesát pět procent bytů v Janově. Jsem zvědavý, jak si chtějí s otázkou sociálního vyloučení poradit bez majitelů bytů,” prohlásil František Ryba. Podle jeho mínění se ale Litvínov stejně žádné pomoci od ministerstva nedočká. “Nový ministr si ani neuvědomil, že jsou to slušní lidé, kteří jsou problémovými občany terorizováni. Při své návštěvě se jel podívat právě pouze a jen na ty problémové a se slušnými lidmi nemluvil. Než pochopí, že v Litvínově je problém opačný, budou opět volby,” pustil se do ministerstva František Ryba. “Od ministerstva nemůžeme očekávat ani žádné legislativní změny, které by řešení problémů napomohly. Nejsou totiž schopni prosadit ani obyčejnou jednoduchou vyhlášku o počtu lidí v jednom bytě. Prosadit jakýkoliv návrh je nad jejich síly,” nijak nešetří ministerstvo František Ryba. Za spoluprací a snahou pomoci dělá František Ryba tečku: “Pro nás spolupráce s ministerstvem pro lidská práva končí. Z jejich strany není zájem.” V současné době má Krušnohor v Janově jen minimální počet volných bytů. Za poslední rok ale v rámci exekuce vystěhovalo družstvo devětadvacet rodin. Byty ale nezůstávají dlouho prázdné. “Pro nejbližší období jsme pozastavili prodej bytů. Lidé z Litvínova se obávají postupu Hainesu vůči nájemníkům a začínají projevovat zájem i o bydlení v Janově. Samozřejmě pokud si budeme moci vybrat, komu byt prodat, zvolíme vždy slušné lidi,” vysvětlil současnou vyčkávací taktiku František Ryba. Proti neplatičům nájemného ale bude družstvo i nadále postupovat nekompromisně.

Nahoru