Přidat stránku pod názvem:

Dopisy čtenářů

V časopise Profit byly dne 22.6.2009 v rublice dopisy čtenářů publikovány názory ing. Martina Hanáka a ing. Miloše Hejdy ze SČMBD k programu Zelená úsporám.

Majitelé domků na zelené peníze nedosáhnou

 

Z tiskových zpráv ministerstva životního prostředí všichni nabyli dojmu, že získat dotace z programu Zelená úsporám nebude problém, vlastně stačí o ně “jen” požádat. Jsem bohužel jiného názoru, který opírám o krátkou, ale praktickou zkušenost s tímto programem, kterou jsem učinil v rámci brněnských stavebních veletrhů. V rámci veletrhů jsem měl tu možnost účastnit se činnosti poradenského centra České komory autorizovaných inženýrů a techniků, které na veletrhu každoročně poskytuje veřejnosti odborné konzultace. Shodou okolností toto středisko sousedilo se stánkem Státního fondu životního prostředí – realizátora zelených úspor. Musím konstatovat, že stánek fondu byl nejnavštěvovanějším místem veletrhu. Někteří zavítali i mezi odborníky komory autorizovaných inženýrů. Zde debatovali o praktických možnostech souvisejících s požadavky programu Zelená úsporám. Poté, co jsem hovořil s devíti zájemci o dotace, mohu za sebe konstatovat, že splnění podmínek programu bude pro velkou část (ne-li pro většinu) žadatelů problematické. Všichni byli po podrobném probrání jednotlivých podmínek programu zklamáni a konstatovali, že nejsou schopni požadavky programu splnit. Bohužel nejsou uznávána již provedená opatření.

            Čím je to způsobeno? Dle mého názoru je vinen zpracovatel programu, který při jeho tvorbě, zcela odtržen od reality, nepřipustil jakoukoliv diskusi a s vědomím své neomylnosti nastavil nereálné podmínky programu. Jsem přesvědčen, že by mělo ministerstvo životního prostředí co nejdříve přistoupit k revizi podmínek a prostřednictvím diskuse zohlednit více úhlu pohledu, nejen z té zelené strany, ale také z praxe. Jinak se obávám toho, že oněch 250 tisíc avizovaných příjemců dotace bude ministerstvo dlouho hledat.

 

Martin Hanák, ředitel metodického odboru Svazu českých a moravských bytových družstev

   

Červená pro obyvatele panelových domů

 

Česká republika prodala emisní povolenky Japonsku za 25 miliard korun. Na snížení emisí se podílely průmyslové závody, školy, nemocnice a v neposlední řadě bytové domy. Peníze si však přivlastnili “zelení”. Připravili program Zelená úsporám a poskytují dotace domácnostem, respektive vlastníkům bytových a rodinných domů, ale jaksi pozapomněli na domácnosti v panelových domech. Na otázku proč odpovídali, že vlastníci panelových domů, bytová družstva, společenství vlastníků a obce mají svůj vlastní program Panel. To je pravda, ovšem podpora z programu Panel je zhruba poloviční než z programu Zelená úsporám.

            Navíc koncem dubna odstoupivší vláda na svém zasedání zřejmě obklopena zelenou mlhou zpřísnila pro Panel požadavek na dosažení energetických parametrů na takovou úroveň, která bude ve většině případů prakticky nedosažitelná. Tím bude zamezen vlastníkům těchto domů přístup k dotacím. V rámci této novely jistě všichni uvítali, že program Panel se rozšířil i na nepanelové domy. Na tyto se však výše uvedené nereálné požadavky nevztahují. Dále se na nepanelové domy nevztahuje povinnost předkládat energetický audit a prokázání energetické náročnosti budov. Ptám se a nemohu nalézt odpověď, proč jsou v jednom programu uplatňovány pro panelové domy a nepanelové domy tak výrazně rozdílné podmínky? Jistě bude zajímavé, co takové diskriminaci a nerovným podmínkám na trhu bydlení řekne Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Je výše uvedený postup v souladu s předpisy Evropské unie?

 

Miloš Hejda poradce předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev

Nahoru