Přidat stránku pod názvem:

Certifikát poradí, jakou firmu vybrat

Dne 29.9.2008 byl v časopise Profit publikován článek Marcely Honsové o programu vydávání osvědčení pro společnosti, které se specializují na rekonstrukce a zateplování bytových domů.

Množící se špatné zkušenosti při zateplování budov vyprovokovaly odborníky i stavební firmy k odstartování programu, jenž prověří společnosti specializující se na renovace domů. Těm, které uspějí, vydá osvědčení o kvalitní práci. Systém bohužel počítá s dobrovolnou účastí.

 

Říká se jim garážové firmy. Možná proto, že dokážou postavit maximálně garáž nebo sídlí v garážích. Každopádně po nich zůstávají zmetky. Domy opravují tak nekvalitně, že například zateplovací vrstva odpadává už po roce, i když by měla vydržet 25 let. Přitom cena, za kterou práci odvedou, bývá často i srovnatelná s renomovanou kvalitní firmou. Někdy je ale nižší, a proto ji investoři upřednostňují.

            Na otázku, jak takové společnosti typu “podrž komín, než dojdu pro peníze” vlastně poznat, odpovídá novinka, s níž přichází Cech pro zateplování budov, Technický zkušební ústav stavební v Praze a Hospodářská komora ČR. Vypracovaly systém, podle něhož vydávají Osvědčení odborné způsobilosti firmám provádějícím vnější zateplení budov kontaktními systémy.

            Loni bylo v Česku ochráněno před úniky tepla 16 milionů metrů čtverečních stěn většinou panelových domů. “Bohužel přibývá případů bídně odvedené práce, která nám dělá špatnou reklamu. Rádoby odborníci používají nekvalitní nebo velmi laciný materiál, nedodržují technologické postupy,” říká předseda cechu Milan Machatka s tím, že k orientaci mezi stavebními firmami může přispět i nově udělovaný certifikát. Firma, která získá osvědčení o kvalitě své práce při zateplování budov, tak bude pro investora zárukou, že zakázku odvede stoprocentně.

            “Zatím investoři vybírali většinou podle ceny a to, jak ukazují zkušenosti, nebývá nejlepší vodítko,”míní Vladimír Šiška, tajemník Hospodářské komory. Tvrdí, že Česko není jedinou zemí, která má problém s nekvalitním zateplováním domů. “Například sousední Rakousko odhalilo zmetky na 38 procentech odvedené práce,” tvrdí Šiška.

VÝHODY Z OSVĚDČENÍ ZATÍM NEMAJÍ Jako první získaly v Česku osvědčení společnosti Therm, Vltavín Holding a Ekonomservis. “Zatím se naši chlapi na stavbách jenom pyšnili, že už deset let děláme dobrou práci. Tak teď se mohou pochlubit i profesním osvědčením. Jinak nám to zatím žádné výhody nepřináší. Snad až se lidé, bytová družstva, investoři, obce a města dozvědí, že takový certifikát existuje, budou si vybírat firmy, které jej mají,” věří majoritní vlastník Ekonomservisu z Brna Miloslav Koudela. Společnost s třistamilionovým ročním obratem se specializuje na renovaci panelových domů, především zateplování a rekonstrukci lodžií a balkonů. Střechy a okna pro ni dělají dodavatelé. Osvědčení získala firma na tři roky, ovšem i po tu dobu ji budou na stavbách kontrolovat pracovníci zkušebního ústavu.

            Čas k získání certifikátu se různí podle počtu druhů zateplení, které společnost používá. Minimální doba je týden, maximálně do měsíce je řízení hotové. Nezávislý auditor totiž nekontroluje kvalitu prací pouze podle dokladů, ale i v provozu. Cena za vystavení certifikátu je odvozena i od počtu systémů, jež se posuzují. Běžně firmy používají tři druhy zateplení a ty stojí po dobu už zmiňovaného tříletého období kolem šedesáti tisíc korun.

MOŽNÁ ZÍSKAJÍ PŘEDNOST PŘI VÝBĚROVÝCH ŘÍZENÍCH “První certifikace je dražší, dozory jsou do deseti tisíc. Je pravda, že společnosti z osvědčení nic nemají, nikdo ho po nich zatím nevyžaduje, ale ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí této akci fandí,” prozrazuje Simon Palupčík, ředitel úseku certifikace systémů a řízení Technického zkušebního ústavu stavebního v Praze. Podle jeho tvrzení mají ministerstva v úmyslu při výběrových řízeních přihlížet právě k tomu, zda přihlášené firmy mají osvědčení pro zateplování budov. “Ministerstvům se líbí, že kvalita prací je ověřována nezávislými odborníky.”

            Také ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner přiznává, že v budoucnu nevylučuje provázanost dotací s firmami, které získají certifikát. “Až se systém rozjede a kvalifikaci získá dostatečný počet společností, uvažujeme o tom, že finanční pomoc by byla vázána na průkaz kvality, abychom neposkytovali státní peníze na akce, které nepovedou k požadovanému výsledku. Totéž by mohlo platit i pro výběrová řízení,” připouští Wagner. Podle jeho názoru je hlídání kvality prací při revitalizaci panelových sídlišť formou certifikace účinnější a efektivnější než jakákoliv úřední kontrola.

KDE SE PŘIHLÁSIT?

Získat certifikát není jen formální záležitostí, což dosvědčují zástupci firem, které na sobě pilotní program ozkoušely. “Mysleli jsme, že to bude snazší, ale šlo se hodně do hloubky. Nechali jsme se za vlastní peníze buzerovat. Ovšem, protože na nekvalitní práci často doplácejí staří lidé, chápu snahu takto ochránit spotřebitele,” míní Miroslav Stark z ostravské firmy Therm, který postup některých společností označil přímo za okrádání. “Lidé platí nové opravy dřív, než splatí první úvěr,” charakterizoval Stark časté zkušenosti s prací odvedenou při zateplování budov.

                  Zvyšování tepelné ochrany budov se dělá nejenom kvůli odstranění tepelně technických vad a poruch, ale především kvůli úsporám energie. Ty se pohybují od třiceti do šedesáti procent, což přispívá i ke snižování emisí a zkvalitnění ovzduší. Po prvních firmách, které jdou ostatním příkladem, chtějí získat osvědčení i další společnosti. “Zájemců přibývá. První krok, který mohou udělat, je zaslat přihlášku v elektronické podobě. Najdou ji se všemi podrobnostmi včetně postupu na webových stránkách http://www.tzus.cz/cs/downloads/pravidla_080402.pdf,” slibuje Palupčík z Technického zkušebního ústavu stavebního.

   

Nahoru