Přidat stránku pod názvem:

Bytové družstvo jako hybatel místní politiky

Volby v Mostě letos vyhrálo sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní bytové družstvo SBD Krušnohor. K vítězství mu pomohla i svým způsobem revoluční předvolební strategie - k volbám lákala voliče možností výhry hodnotných cen, mimo jiné tří osobních aut Škoda Fabia. A vyplatilo se - sdružení získalo třetinu hlasů.

Bez ohledu na osobní názory jde o zajímavý fenomén. Nabízím Vám proto s odstupem jeden z nejméně tendenčních pohledů tisku.


(Mladá fronta DNES, 24. října 2006) Na dva tisíce lidí se včera mačkalo pod pódiem na hlavním náměstí. Přišli si pro tři auta Škoda Fabia, tedy pro výhru, kterou jim slíbilo sdružení Mostečané Mostu v případě, že vyhraje volby. Nakonec sdružení získalo třetinu hlasů a usiluje i o post primátora.
"Kdo chce auto?" ptá se na začátku povolební show moderátor.
"Jááááááá," nese se náměstím.
Kuponů se nakonec v osudí před slosováním sešlo přes 16 tisíc. "Teď jen potvrzujeme svůj předvolební slib a losujeme o auta," řekl Vlastimil Vozka, lídr sdružení.
Na modré pódium s volebním číslem strany 7 vstupoval s rukama nad hlavou jako hokejový šampion.
Ani jeden z výherců auta na náměstí nebyl, přišel jen manžel jedné z výherkyň, Jindřich Vališ. "Jsem v šoku. V životě jsem nic nevyhrál," vysoukal ze sebe Vališ. Netajil se tím, že vítězné sdružení sám volil. Prý doufá, že v Mostě něco změní.

Sponzory sdružení tají
Sekretář sdružení "Mostečanů" František Ryba včera MF DNES sdělil, že celá kampaň včetně fabií stála pět milionů korun. Zaplatili ji dárci. "Naši sponzoři si ale nepřejí publicitu," říká Ryba.
Je to poprvé, co někdo v Česku postavil takhle masivně kampaň na loterii. Podle politických oponentů sdružení je však neetické "kupovat" si voliče tombolou. Dosluhující mostecký primátor Vladimír Bártl (ODS) navíc pět milionů na kampaň zpochybňuje a odhaduje, že kampaň musela stát 15 až 20 milionů. "Nás stála dva miliony a obě byly nesrovnatelné," tvrdí Bártl.
Za vítězným sdružením stojí Stavební bytové družstvo Krušnohor a politici se tím ani netají. Lídr Mostečanů a kandidát na primátora Vlastimil Vozka tam figuruje podle obchodního rejstříku v představenstvu. "Družstvo iniciovalo vznik ,Mostečanů'. Mnoho našich členů totiž chodilo se svými problémy na radnici a tam je odbyli, aby si to vyřídili na družstvu," vysvětluje Ryba. Družstvo podle obchodního rejstříku podniká v realitách a spravuje v Mostě 14 tisíc bytů.
V Mostě je však ještě šest tisíc bytů v majetku městské akciové společnosti a je možné, že se budou nabízet k prodeji. Krušnohor, který podniká ve stejném oboru, by tak na ně přes svou "politickou pobočku" - hnutí Mostečanů - získal vliv. "Může to být střet zájmů, ovšem v mezích zákona," připouští Bártl. Šéf Krušnohoru a zároveň sekretář Mostečanů Ryba to však odmítá. "O privatizaci městských bytů nemá Krušnohor zájem," dodává Ryba.
David Ondračka ze společnosti Transparency International říká, že vítězství tohoto uskupení nelze odsoudit, protože mnoho obyvatel města zjevně vědělo, že se sdružením volí i bytové družstvo. "Na druhou stranu se tito zastupitelé do střetu zájmů nepochybně dostanou, protože o bytech rozhodovat budou," podotýká Ondračka.

Proč jsme vyhráli? Chodíme za lidmi do sušáren - říká v rozhovoru pro MfD František Ryba, sekretář sdružení Mostečané Mostu a představitel bytového družstva Krušnohor.

Nahoru