Přidat stránku pod názvem:

Paneláky vládu nezajímají

Dne 17.9.2008 byl v Haló novinách uveřejněn článek o tiskové konferenci SČMBD.

PRAHA -Vláda neplní sliby. Přísliby, které od ní Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD)dostával tři čtvrti roku,byly plané,postěžoval si na včerejší tiskovce novinářům Vít Vaníček,předseda SČMBD. Připomněl,že členové bytových družstev v České republice hradí z vlastních kapes převážnou část bydlení.

            »A je smutné,že tato vláda přestává podporovat bydlení jako takové,(opravy)panelových domů,které to potřebují na prvním místě,«zdůraznil předseda. Podle něho je v panelových domech v ČR více než 1,2 milionu bytů a více než polovinu těchto bytů spravují bytová družstva,která jsou členy SČMBD. Odložená údržba těchto bytů činí 350 až 400 miliard korun!Většina z nich potřebuje razantní opravy. Pohodlně v nich mohou bydlet ještě další generace,míní Vaníček. Je nutné na domech udělat renovace výplňových prvků,střech,vstupních otvorů, zásadní je zhotovení izolací,rekonstrukce výtahů,ukotvení lodžií,balkonů... Zatím je v panelových domech opraveno pouze 20 procent bytů.

            Jedinou podporou,kterou se vláda vykázala,byla podpora lidem přes Státní fond rozvoje bydlení (SFRB)v programu PANEL. Ten dotuje v tuto chvíli dvě procenta z úroků,které si družstvo nebo společenství vlastníků bytových jednotek bere.»Takže základní investiční částku samozřejmě zaplatí lidé a postupně je přesvědčujeme,že si musí platit své bydlení,že je to jejich osobní zodpovědnost,abychom je naučili,že oněch 25 až 30 korun na metr čtvereční měsíčně platili do fondu,z kterého se potom opravy realizují,« pověděl Vaníček. Pro letošní rok je k dispozici ve SFRB jenom částka 1,5 miliardy korun a»vláda,poslanci,paní Horníková,předsedkyně dozorčí rady SFRB,osobně mi slibovala v prosinci loňského roku,samozřejmě navýšení o tři miliardy korun tohoto programu. Bohužel do dnešního dne k tomu nedošlo,«poukázal Vaníček na mluvky do větru. Nyní je tedy palčivou otázkou,zda program Panel vůbec může pokračovat?Existuje šance,že by Ministerstvo pro místní rozvoj ČR mohlo na letošní program Panel čerpat peníze z rozpočtu pro rok 2009. Avšak neexistuje jistota,že k tomu skutečně dojde!

            Vaníček se také podivil nad tím,proč Ministerstvo životního prostředí ČR vůbec nezajímá,že opravou panelových bytů může splnit požadavek Evropské komise o úsporách energií,ke kterým se česká vláda zavázala do roku 2020. Jenom opravou paneláku,kompletní revitalizací,se dá uspořit 45 až 50 procent tepelné energie. Když instalujeme jenom prostá okna,tak úspora činí 25 procent energie.»Jak to,že to nezajímá ministerstvo životního prostředí?Hlavně že víme,kdo zvítězil na jejich sjezdu,«ťal kritikou do živého Vaníček. Ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek doplnil,že svaz těžce nese,že má nejisté šance na pracovní příležitosti při revitalizaci panelových domů. Právem vyčetl vládě,že nemá zájem ani o další problém,který na stavbaře doléhá a před nímž stojí celá Evropa,celý svět::A to je energetika!Prudké zdražování energií.»A protože stavby spotřebovávají 40 procent tepla a elektrické energie, tak zcela nepochybně stavění bude předmětem nátlaku na to,aby se stavělo jinak,energeticky úsporně,aby se stavby stavěly na jiných principech,«uvedl ředitel. A k tomu se vstřícně nechová vláda ČR a prakticky o tomto problému nic neví. Na rozdíl od ČR všechny evropské země řeší otázky energií do budoucna a mají nějaké programy,vyznačující,jakým způsobem se bude v dalších letech stavět a přitom čelit enormním nárůstům cen energií »U nás o tom není ani vidu,ani slechu,«hořce podotkl Mašek.

Nahoru