Přidat stránku pod názvem:

Monitoring tisku: 13.-20. října 2008

Zveřejňujeme tematický výběr z článků , které byly publikovány v tisku  v týdnu od 13. - 20. října  2008   

Z výše uvedeného monitoringu jsme vybrali tyto články

  1. Vybíráme vchodové dveře
  2. Dobře plánujte, vyhnete se plísni
  3. Snaží se udržet teplo v bytech
  4. Tři významné oblasti
  5. O penězích na podporu bydlení
  6. Nájemní bydlení nemůže být dražší než bydlení vlastnické  

    Vybíráme vchodové dveře

15.10.2008    Dům a bydlení    str. 16   Stavební prvky

    Sylva Svobodová    Ostatní   

Vchodové dveře jsou vizitkou majitele domu. Kromě dokonalé funkčnosti a elegantního vzhledu od nich především očekáváme záruku bezpečnosti. Zvláště když statistiky potvrzují, že 50 % vloupání se uskuteční právě jimi.

Věřte, že i při výběru a instalaci vchodových dveří můžeme mnohé pokazit. Největší chybou je volba špatné šířky. Úzký vstup do domu nám zaručeně způsobí problémy. Když budeme mít návštěvu, více osob se těžko vyhne, noční můrou se stane i stěhování nábytku. Doporučená šíře je 90 cm, ale čím víc centimetrů, tím lépe. Ostatně - veliké vstupní dveře jsou teď moderní.

 

Otvíráme dovnitř

Při instalaci dveřního křídla bereme v úvahu i proporce zádveří a rozmístění nábytku, abychom po otevření vstupních dveří zároveň nenaráželi třeba na pootevřenou šatní skříň. Obecně platí, že vchodové dveře se otevírají vždy dovnitř. Vhodné jsou otočné jednokřídlé nebo dvoukřídlé. Posuvné dveře nebo skládací se hodí pouze jako interiérové, protože není možné je zamknout na požadované úrovni bezpečnosti jako běžné dveře otočné.

 

Trendy velí ústup od oblin

Prodejci dveří mají nejlepší přehled o trhu. Podle zájmu zákazníků vědí, co právě frčí. Obecně platí ústup od oblých tvarů na dveřích (zdobení) a naopak vzrůstá obliba čisté a přímé linie.

            * Z dřevin je velmi atraktivní dýha třešeň, olše, zemité odstíny hrušky, ořechu včetně exotických dřevin, i když dub a buk jsou stále považovány za klasiku.

            * Vstupní dveře by měly zvenku ladit s fasádou a typem oken, zevnitř je můžeme mít podýhované i v odlišném designu tak, aby ladily s podlahou, ostatním dřevěným nábytkem apod.

            * Zákazníci stále víc požadují speciální typy dveří. Dobře se prodávají tzv. klima dveře (odolávají rozdílným teplotám z každé strany dveřního křídla a tím nedochází k jejich rosení), velký zájem je i o dveře zvukově izolační a protipožární.

            * Samozřejmostí u vstupních dveří má být jejich atest bezpečnosti, protože jedině tak zastavíme vetřelce nebo se alespoň můžeme u pojišťoven domáhat náhrady škod.

 

Hledáme správný materiál

Cena vchodových dveří se z velké části odvíjí od materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Na výběr máme tři možnosti: pořídit si vstupní dveře masivní, které jsou nejdražší, o něco levnější dýhované nebo nenáročné plastové.

 

1 Dveře z masivu

Dveře z masivního dřeva jsou krásné, mají velkou hodnotu. Musí se ale upravit tak, aby se zabránilo takzvanému borcení dřeva (zpětná deformace dřeva vlivem vlhkosti a jejich plošné velikosti). Následuje povrchová úprava (doplněná o možnost namoření do určité barvy). Masivní dveře často doplňují kazety, lišty či prosklení.

 

2 Dýha nabízí mnoho podob

Hodně oblíbené jsou cenově dostupnější dveře dýhované. Jedná se o dřevěnou masivní rámovou konstrukci s tzv. výplní ve vnitřní části. Rámová konstrukce je z obou stran opláštěna tenkou vrstvou plošného materiálu na bázi dřeva. Tento materiál je odýhován a opatřen povrchovou úpravou. Nejenže můžeme kombinovat dýhy z různých dřevin, ale lze je i sesazovat různými směry a způsoby. Vzniknou tak velmi zajímavé kreace, jen si vybrat.

 

3 Plast vydrží

Dveře plastové mají rámovou konstrukci ze všech stran olepenou umělohmotným materiálem. Je-li na povrch použita jednoduchá fólie, jsou dveře v nejnižší kvalitě a s bezpečnostními mají pramálo společného. Fólie s tvrdším povrchem už ale patří mezi tzv. lamináty (CPL, HPL lamináty) a tyto fólie dveřím dodávají vysoké otěruvzdorné vlastnosti. Takové dveře už se nabízejí ve třetí bezpečnostní třídě a jsou vhodné jako dveře vstupní. Povrch vstupních dveří může být z obou stran v povrchové úpravě CPL, z vnitřní strany (z interiéru) však lépe vypadá dýha ve zvolené dřevině.

 

Jaké dveře jsou bezpečnostní?

* Pouze takové, které mají tuhou kovovou konstrukci, celoplošné krytí plechem a ocelovou konstrukci s rozvorovým systémem.

* Jištěny jsou deseti až dvaceti zamykacími body a nutností je i kvalitní certifikovaný bezpečnostní zámek se speciální cylindrickou vložkou odolnou proti vyvrtání nebo vyhmatání planžetou.

* Bezpečnostní dveře mají být doplněné i o bezpečnostní zárubně. Ty tvoří profilové rámy, které jsou osazeny dostatečně hluboko do zdi a navíc jsou zajištěny proti vytržení ze zdi pomocí kotevních čepů a háků.

* Podle evropských norem se rozlišuje u dveří šest bezpečnostních tříd. Jako vstupní dveře do domu jsou vhodné dveře zařazené do třetí nebo čtvrté třídy bezpečnosti. Ty také uznává celá řada pojišťoven a jejich majitelé mohou dostávat bonusy a slevy z pojištění.

* Požáru musejí odolávat alespoň 30 minut.

* Bezpečnostní dveře mají mít výborné tepelně izolační vlastnosti. I vstupní dveře lze prosklít, ale vždy dvojitým nebo trojitým tepelně izolačním zasklením a s použitím bezpečnostního nerozbitného skla.

Jestliže jsme se rozhodli vyměnit například stávající panelákové dveře za nové bezpečnostní, rozhodně se obrátíme na zavedenou firmu. Její pracovník k nám osobně přijede a na místě posoudí, jaké stavební úpravy nás budou čekat. Od toho se pak odvíjí i cena. Počítejme s tím, že za nové bezpečnostní dveře včetně bezpečnostního kování, zárubně, instalace, montáže a stavební činnosti zaplatíme zhruba 20 000 korun směrem výše podle typu zvoleného zabezpečení a typu dveří.

Zkusme to s chytrou technikou

“Zamykejte vchodové dveře!” Takový výstražný nápis visí na mnoha vstupních dveřích panelových domů. Bohužel často marně. Nezajištěný vchod tak přímo láká zloděje k vykrádání sklepů a bytů. Řešením jsou vchodové dveře, které se samy zamknou. Majitelé bytu se pak do vlastních prostor dostanou pomocí čipových karet a dům je dobře zabezpečen.

Další příjemnou pomůckou v ochraně majetku i sebe sama jsou speciální dveřní kukátka se zabudovanou kamerou. Zvenku kukátko vypadá jako obyčejné, takže návštěvník nepozná, že je snímán. My však máme dokonalý přehled o tom, kdo je u dveří, protože ho můžeme sledovat např. na televizním kanálu. Kukátko s kamerkou ocení zejména starší lidé, kteří nemohou často běhat ke dveřím, stejně jako majitelé velkých rodinných domů.

Velkou budoucnost v zabezpečení majetku mají i biometrické čtečky namontované na čelo dveřního křídla. Reagují na přiložení prstu, a to pouze majitelů. Jak známo, každý z nás je originál, takže techniku opravdu nepřechytračíme. Výhodou je, že nemusíme u sebe stále nosit klíče, které ztratí nebo zapomene jednou za život snad každý z nás.

 

5 základních prvků bezpečnostních dveří

1 Rozvorový systém: Jistí bezpečnostní dveře deseti až dvaceti zamykacími body. Ovládán je speciálním bezpečnostním zámkem.

2 Bezpečnostní závěsy: Jsou pevně spojeny s ocelovou konstrukcí dveří.

3 Bezpečnostní zámek: je opatřen speciální vložkou odolnou proti vyvrtání, vytržení apod.

4 Bezpečnostní zárubně: Tvoří je profilové rámy, proti vytržení ze zdi jsou jištěny pomocí kotevních háků a čepů.

5 Povrch dveří: Kovová rámová konstrukce je z obou stran opláštěna tenkou vrstvou plošného materiálu na bázi dřeva. Tento materiál je odýhován a opatřen povrchovou úpravou dle požadavku zákazníků.

 

Minislovníček materiálů

1. Dýha: kvalitní přírodní materiál s přirozenou texturou dřeviny. Dýha je charakteristická možnými odchylkami v barvě a kresbě, proto je možná barevná odlišnost.

2. Fólie: cenově výhodný umělý materiál ve zcela přirozeně působících dekorech dřeva, vhodný do běžně užívaných prostor rodinných domů a bytů.

3. CPL laminát: středotlaký umělý materiál, který je odolný vůči mechanickému poškození. Výhodou je snadná údržba a odolnost. Vhodný na vstupní dveře domu.

4. HPL laminát: vysokotlaký laminát s vysokou odolností proti mechanickému poškození a oděru. Vhodný do extrémně namáhaných prostor (supermarkety, sportovní haly).

 


Dobře plánujte, vyhnete se plísni

14.10.2008    Mladá fronta DNES    str. 3   Kraj Plzeňský

    (jis)    Ostatní   

Šéf družstva Škodovák Jaroslav Majer radí, jak se připravit na zateplení

 

Plzeň

            - Na trhu jsou desítky firem, které nabízejí zateplování bytovek. Majitelé bytů se však mohou spálit, pokud nevěnují výběru firmy dostatečnou pozornost.

“Základem toho, aby vše dobře fungovalo, je kvalitní projekt a výběr zkušené firmy, která nabízí certifikovaný zateplovací systém,” tvrdí ředitel Stavebního bytového družstva Škodovák Jaroslav Majer. “Na trhu se objevují i firmy nabízející necertifikované systémy. Nakoupí v prodejnách stavebnin komponenty od různých firem. Pak není garantováno, že celek bude správně sloužit. Zatímco certifikovaný zateplovací systém je od jednoho výrobce,” zdůrazňuje Majer.

Důležitý je podle Majera i přísný stavební dozor, protože čas od času nastane problém s dodavatelskou firmou. “Někdy jim musíme vyknout přípravu podkladu, kam patří důkladné omytí panelu a vyspravení prasklin. Každý technologický krok přebíráme a toto vyznačíme ve stavebním deníku. I díky tomu se nám nestalo, že by byt po zateplení například vlhnul, nebo se objevila plíseň,” doplňuje Jaroslav Majer.

Soustředit se je třeba také na kvalitní projektovou dokumentaci, která je podkladem nejen pro výběrové řízení na dodavatele, ale také ke kontrole stavebních prací. “V projektu například nesmí chybět výpočet teplotní bilance, to znamená jak se rozloží teplota ve stěně zatepleného objektu, aby se na vnitřní stěně obytné místnosti neobjevila vlhkost,” uvádí Majer.

Projektant podle šéfa družstva musí předem zjistit typ panelu. “Například na plzeňském sídlišti Doubravka se stavělo z keramzitových panelů, kdežto na Severním předměstí jsou polystyrénové izolanty už uvnitř panelu,” vysvětluje Jaroslav Majer.

Podle Majera je nesystémové pustit se do zateplení domu bez předchozí kompletní výměny oken, protože při dodatečné výměně dřevěných oken se může významně narušit zateplovací systém. “Přináší to navíc další náklady,” připomíná ředitel.

 


Snaží se udržet teplo v bytech

14.10.2008    Mladá fronta DNES    str. 3   Kraj Plzeňský

    JITKA ŠRÁMKOVÁ    Ostatní   

ZATEPLENÍ DOMU Je to investice, která se postupem času vrací s úsporou energie a přináší i zhodnocení bytu. Náklady na projekt však stále odrazují mnoho lidí, jejichž domy si o takový zásah říkají. Experti zdůrazňují, že k úspěchu akce je třeba rovněž vyměnit okna.

 

Plzeň - Ceny energií v příštích letech porostou. O tom nikdo nepochybuje. Jednou z možností, jak snížit vliv prodejců plynu či dálkového tepla na naši peněženku, je zaplatit si zateplení domu, panelového i cihlového. Většina majitelů starších bytů v kraji se však investicím do zateplení brání. Přitom podle odhadů šéfů bytových družstev se dá opláštěním domů polystyrenem a dalšími investicemi ušetřit minimálně 25 procent nákladů. Zmíněné další investice obnášejí ventily topných zařízení, zateplení střechy či výměnu oken.

“Průměrná domácnost v bytě 3+1 zaplatí ročně za vytápění 15 až 20 tisíc korun. Zateplením lze ušetřit 3800 až pět tisíc korun za rok,” říká šéf představenstva Stavebního bytového družstva Tachov Jan Polák. “Hovořím o současné průměrné ceně vytápění na Tachovsku, která se pohybuje kolem 500 korun za GJ. V Plzni, kde se topí dálkovým teplem, jsou zhruba na polovině ceny,” dodává Polák.

 

Cena? 150 tisíc za byt. SBD Tachov spravuje 2700 bytů, deset až patnáct procent je jich v zateplených domech. Podobně je na tom plzeňské Stavební bytové družstvo Škodovák. “Máme zateplených třicet domů, což je zhruba deset procent z celkového počtu spravovaných domů. Na dalších 25 domech se pracuje,” uvádí ředitel plzeňského Stavebního bytového družstva Škodovák Jaroslav Majer.

Šéf družstva vysvětluje, že cena za zateplení a související práce je zhruba 150 tisíc korun na jeden byt.

Podobné počty platí ve Stavebním bytovém družstvu Plzeň-jih, kde je zatepleno 15 ze 120 domů, na pěti domech se pracuje.

Zateplení domu neřeší jen problém s únikem tepla, který je největší v panelových domech, ale také životnost budov. Ta se totiž kvalitním zateplením prodlouží o desítky let.

Bytovky, které spravujeme na Tachovsku, jsou průměrného stáří kolem pětatřicet let. Po zateplení se jejich životnost prodlouží o padesát, možná i více let. Takže lidé investují i do budoucnosti,” prohlašuje Jan Polák. “Lidé ale zatím tímto způsobem nemají příliš zájem zhodnotit majetek, přitom to je jedna z velmi smysluplných investic,” doplňuje šéf družstva.

Některá družstva se kvůli projektu nechtějí zadlužovat a dávají přednost úsporám lidí, například ze stavebního spoření. “Nebo se ještě chvíli počká, než ve fondu oprav peníze přibudou,” zdůrazňuje Polák. Tachovské družstvo podle něj v minulých letech využívalo nenávratných půjček ze státního rozpočtu, které už však stát neposkytuje.

Podle odborníků se nejméně investuje do bytovek, kde lidé v minulých letech vkládali do fondů oprav málo peněz. “Když peníze ve fondu nejsou, tak si bereme na zateplení úvěr, kde splátky na jeden byt vycházejí na 1500 až 2000 korun měsíčně po dobu 15 až 20 let. To je ale pro některé rodiny moc, takže zateplení odmítají,” sděluje ředitel SBD Plzeň-jih v Přešticích Jaroslav Majer. Jeho jmenovec z družstva Škodovák připomíná, že největší boom zateplování domů přinesl rok 2003. “Tehdy jsme začali se zateplováním celých obvodových plášťů, včetně výměny oken a zateplení střechy,” konstatuje Jaroslav Majer z Plzně. “Družstvo Škodovák ovšem začalo s projektem už v roce 1998. Tehdy se však jednalo o zateplování částí domů,” připomíná Majer.

 


Tři významné oblasti

19.9.2008    Obec & finance    str. 32  

    Antonín Eliáš    Ostatní   

Rozhovor s Milanem Půčkem

 

Od května letošního roku došlo na Ministerstvu pro místní rozvoj k organizačním změnám, které přinesly nové rozdělení odpovědnosti mezi úseky jednotlivých náměstků. Navštívili jsme 1. náměstka ministra pro místní rozvoj Ing. Milana Půčka, Ph. D., který zodpovídá za regionální, územní a bytovou politiku a položili mu několik otázek.

 

Který úsek ve vaší působnosti považujete za nejdůležitější?

Myslím si, že všechny tři oblasti, za které zodpovídám jsou stejně významné a mají svůj vztah zejména k územním samosprávným orgánům. Nechtěl bych žádnou z uvedených tří oblastí upřednostňovat, ale myslím si, že v současné době je nejaktuálnější bytová politika. Proč právě bytová politika?

Souvisí to s přípravou návrhu státního rozpočtu a v bytové politice sledujeme dvě základní linie. První je úsilí získat podporu pro základní dotační tituly a druhá je linie legislativních opatření v bytové oblasti.

Z údajů jednotlivých let je patrná klesající tendence objemu státní podpory, kterou však chceme zastavit.

Můžete charakterizovat stávající programy a jejich význam?

Nejvýznamnější programy jsou Podpora regenerace panelových sídlišť, Podpora výstavby technické infrastruktury a Podpora podporovaných bytů. Podporu na regeneraci panelových sídlišť může obec získat, pokud má územní plán, projekt regenerace a podílí se na financování nejméně ve výši 30 % nákladů – získává tudíž dotaci až 70 %. To je pro obce a města velmi významné. Podpora na výstavbu technické infrastruktury (kanalizace, vodovodu a komunikací) ve výši 50 tisíc korun na jeden byt je pro obce rovněž velmi potřebná. Stejně tak je pro obce neopominutelná výstavba podporovaných bytů, která řeší byty se sociálním určením. Podpora činí u pečovatelských bytů 650 až 850 tisíc korun na jeden byt a u vstupních bytů 250 až 850 tisíc korun na bytovou jednotku. To jsou pro bytovou politiku v území nenahraditelné zdroje, které je nutno udržet.

Jsou nějaké zdroje evropských fondů k využití pro politiku bydlení?

V prosinci minulého roku byl v Evropskou komisí schválen Integrovaný operační program. V rámci této oblasti intervence budou realizovány aktivity, které jsou určeny pro problémové zóny s více než 500 byty u měst nad 20 tisíc obyvatel, na které je zpracován a schválen Integrovaný plán rozvoje měst. V současné době je vyhlášena výzva k předkládání integrovaných plánů pro oblast intervence 5. 2. Zlepšení prostředí v problémových sídlištích. Jaké aktivity budou realizovány v rámci Integrovaného operačního programu, pokud jde o bydlení?

Půjde v zásadě o tři operace. První je revitalizace veřejných prostranství, to znamená, že budou financovány stavební a jiné úpravy veřejných prostranství v rámci problémové zóny daného Integrovaného plánu rozvoje města. Druhou aktivitou je regenerace bytových domů, kdy budou financovány opravy, rekonstrukce a modernizace bytových domů. Třetí aktivitou v rámci intervence 5. 2. budou pilotní projekty, které se zaměří na řešení romských komunit ohrožených sociálním vyloučením. Kolik prostředků je na tyto aktivity k dispozici? Pro období 2007 – 2013 se očekává celkem 192,5 mil.€ rovnoměrně rozložených do jednotlivých let. Pokud bych měl uvádět rozložení této částky mezi jednotlivé aktivity, potom na revitalizaci veřejných prostranství je určen největší podíl 115,5 mil.€ (60 %). Na regeneraci bytových domů je určeno 63,5 mil.€ (33 %) a zbývající část cca 13,5 mil.€ je určeno na pilotní projekty.

Přejdeme nyní k dalším odvětvím ve vaší působnosti. Chtěl bych ještě dodat, že rovněž usilujeme o udržení programů realizovaných z prostředků Státního fondu rozvoje bydlení, zejména program PANEL, podporující opravy domů postavených panelovou technologií. Nezmínili jsme se také o druhé linii naší práce v oblasti bytové politiky, to je legislativní činnost. Zvláště diskuse k zákonu o jednostranném zvyšování nájmů je předmětem zájmu, ale to by bylo na samostatný rozhovor. Chceme samozřejmě vyladit legislativu, ale hlavním tématem dneška je dosáhnout, aby navrhovaný rozpočet pro bytovou politiku nebyl likvidační. Prosím tedy alespoň několik slov k regionálnímu rozvoji.

Globálním cílem regionálního rozvoje ČR je vyvážený a harmonický rozvoj území, který povede k zvyšování úrovně a kvality života obyvatel. Vyváženost spočívá v prioritách rozvoje regionů, městských a venkovských oblastí. Soustředěná podpora státu se zaměří zejména na hospodářsky zanedbané a strukturálně postižené regiony (viz mapa).

Které hlavní problémy vidíte na úseku územního rozvoje a stavebního řádu?

Tady bych chtěl zmínit tři okruhy otázek. Především je to nový stavební zákon, který je v účinnosti od počátku loňského roku. Nyní nabyla účinnost jeho malá novela, která napravila nejpalčivější nedostatky a připravuje se zásadnější novelizace, která dořeší zbývající nejasnosti a rozpory podle poznatků z praxe. Za druhé – máme ve stadiu veřejné diskuze důležitý dokument – Politika územního rozvoje ČR, který stanoví nezbytný rámec pro konkretizaci činnosti krajů a obcí v oblasti územního plánování, ale bude také důležitý pro koordinaci územního rozvoje ČR se sousedními státy. V poslední řadě bych chtěl připomenout, že v rámci Integrovaného operačního programu je možné získat podporu z evropských zdrojů při zavádění územně analytických podkladů obcí (aktivita 5. 3a) a také podporu na tvorbu a aktualizaci územních plánů (aktivita 5. 3b). Tento případ se týká obcí nad 500 obyvatel, obce do 500 obyvatel mohou žádat o podporu v rámci Programu rozvoje venkova (v gesci Ministerstva zemědělství). Děkuji za rozhovor

 


O penězích na podporu bydlení

16.10.2008    Haló noviny    str. 12   PARLAMENT

        Ostatní   

Interpelace na premiéra Mirka Topolánka

 

Milada Halíková (KSČM):Vaší stranou a celou koalicí zmítají skandály. Nicméně to hlavní,čím by se měla vláda zabývat,jsou určitě starosti většiny občanů České republiky. K těm největším patří problematika bydlení. V oblasti bydlení se však občané dozvídají od vaší vlády jenom samé špatné zprávy. Ty,kteří bydlí v nájemních bytech,čeká další vlna zdražení nájemného. Ministr financí Miroslav Kalousek oznámil, že uvažuje o snížení státní podpory stavebního spoření,kde mohou lidé především získat do jisté míry výhodné úvěry na pořízení bytu. Bez potíží nejsou ani bytová družstva a sdružení vlastníků bytů,kteří odkoupili od obcí panelové domy. Podpora oprav a modernizace panelových domů ve známém programu Panel znamená nejenom pomoc při modernizaci a zkvalitňování bydlení obyvatel,ale také vlastně přináší i peníze do státního rozpočtu z daní z příjmů či z DPH od firem a jejich zaměstnanců. Státní fond rozvoje bydlení letos trpí značným nedostatkem finančních prostředků. Musel omezit nebo zcela zastavit mnoho jednotlivých typů podpor. Přestože jsem navrhovala zvýšení prostředků do tohoto fondu,při schvalování rozpočtu k tomu nedošlo. Zdá se,že řešit tuto situaci není v silách ministerstva pro místní rozvoj.

A tak se chci,pane premiére,zeptat,zda a jak bude vláda řešit příjmy fondu,tak aby mohl plnit svou úlohu zejména v podpoře modernizace bytového fondu,panelových domů,a tím nepřímo i v rozvoji stavební výroby?

Odpověď premiéra Mirka Topolánka:Začnu odpovědí na vaše první dvě teze,které pokládám za hluboce nepravdivé. Nájemné,které se dnes zvyšuje,přece není rozhodnutí této vlády. Pokud si dobře vzpomínáme,bylo schváleno ještě v minulém funkčním období za vlády Jiřího Paroubka. Přestože fakticky,řekl bych programově,s tímto krokem souhlasím,nepřikládal bych tento krok této vládě a nenadával bych této vládě a byl bych rád,abyste to občanům sdělila.

Pokud se týká stavebního spoření, problém přece není v tom,že by chtěl někdo stavební spoření omezit. Ale stavební spoření pro výstavbu domů nebo nákup bytů už je dávno zneužíváno pro něco jiného a ta diskuse o stavebním spoření je buď rozšířit tento nástroj například i na studijní spoření,ale každopádně musí být využito na to,na co je určeno. Dnes je stavební spoření využíváno na všechno jiné,jenom ne na stavění bytů a stavění domů,až na výjimky,kdy se občané oprávněně obávají,že by o stavební spoření mohli přijít. Dobře víte,že to nejde, že smluvní vztahy musí být ukončeny a že nikdo zrušení stavebního spoření v této chvíli nechystá.

Já vám jenom přečtu výsledky programu Panel v jednotlivých letech. Nejlépe je to vidět na počtu opravených bytů. Rok 2001 -1600 bytů,2002 -4537 bytů,rok 2003 -5684 bytů,2004 -8866 bytů,2005 -9032 bytů,2006 -45 073,rok 2007 -100 140,celkem do této doby 174 932,z toho v roce 2007 přes sto tisíc.

Program Panel je zafinancovaný dobře a v roce 2009 hodlá uzavřít 2300 nových smluv na program Panel. Hodlá dotovat v průměru dvě procenta z celkových úroků. Pokud Státní fond rozvoje bydlení skutečně uzavře 2300 smluv v příštím roce,vznikne mu závazek zhruba z těchto smluv na 15 let ve výši 3,5 miliardy korun. Ty jsou na to samozřejmě alokovány,paní poslankyně. Ale skutečná potřeba zdrojů, skutečné cash,které bude v tom roce vyplaceno -v roce 2009 -činí pouze 1 miliardu 45 milionů,cca 1 miliarda,a to včetně povinností, které existují pro rok 2009 z dříve uzavřených smluv programu Panel. Tato částka je zahrnuta v rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení na rok 2009.

Ani letos ani v roce 2009 není tedy Státní fond rozvoje bydlení omezován ve svých aktivitách právě toho programu Panel. Navíc ke konci roku 2009 bude mít tento fond ještě zůstatek půl miliardy korun. Já nevím,odkud čerpáte informace,já se vám snažím dát informace korektní, a to jsou ty,které jsem právě předložil.

Milada Halíková:Pane premiére,nevím,odkud čerpáte informace vy,protože ty,které čerpám já z dostupných zdrojů,tzn.z ministerstva a příslušného fondu,hovoří o něčem jiném. Pro upřesnění:Pro letošní rok se dostala do státního rozpočtu dotace pouze ve výši 1,5 miliardy,což je zhruba třetina loňské částky. Takže,prosím pěkně, jak si mám vysvětlit vaše tvrzení, že fond není omezován?Navíc žádosti začal letos přijímat až v dubnu,do této chvíle jich je téměř 1500,o částce 2300 žádostí,které mají být vyřízeny,jsem se nikde nedočetla. Takže počtům,které jste tady uvedl,opravdu nerozumím a ráda bych,kdybyste je mohl nejenom mně,ale hlavně občanům vysvětlit.

Mirek Topolánek:Já nemíním ta čísla číst znovu. Myslím si,že je velmi edukativní poslouchat jenom ta čísla o opravených bytech a o tom nárůstu,který je právě v po-sledních letech. Já k tomu nemám více co dodávat. Já vás ubezpečuji, že v tom programu na to,aby byli schopni ty peníze vyčerpat,je peněz dost.

 


Nájemní bydlení nemůže být dražší než bydlení vlastnické

18.10.2008    Haló noviny    str. 2   Z DOMOVA

    František BENEŠ    Ostatní   

Prohlášení odborného mluvčího KSČM pro místní rozvoj

Nájem bytů je normálním,stále moderním a perspektivním způsobem bydlení. Aby takový vztah vůbec mohl vzniknout,,vyžaduje společnou existenci vlastníků domů a nájemců v jejich bytech. Nájemní vztahy proto nejsou vhodným nástrojem politického soupeření. Okolo problematiky se ale nakupila spousta nepravd.

Přímo učebnicovým příkladem byla nedávná přestřelka v pořadu Máte slovo na ČT 1. Arogance přítomných zástupců majitelů domů dokonce ublížila většině slušných vlastníků,kteří se se svými nájemníky dokážou dohodnout. Přitom tak logickou otázku,proč se dnes soukromí investoři nezajímají o výstavbu nájemních bytů,když už patnáct let není výše nového nájemného nijak omezena, nikdo ani nepokládá. Odpověď je jednoduchá -prodej nových bytů do vlastnictví vynáší mnohem víc!

Mnohokrát jsme argumentovali,a proto znovu opakuji:Jestliže bytovým družstvům a SVJ postačí pro dlouhodobé udržení domu a bytů v dobrém stavu vybírat dnes měsíčně kolem 30 korun z metru čtverečního,pak by stejná hodnota měla postačovat i všem ostatním vlastníkům. Vyšší nájemné již představuje zisk. Specifické postavení přitom mají obce,které by v části svého bytového fondu měly uplatňovat pouze nákladové nájemné,k němuž se kalkulují případné sociální příspěvky na bydlení. Žádná spekulace s odpisy nemůže obstát,vždyť při řádné údržbě bude bytový dům i po ukončení účetní životnosti nadále sloužit k bydlení a samozřejmě bude přinášet majiteli oprávněně i přiměřený zisk.. Po současných zkušenostech s bankami je to jistě vlastnost velmi cenná.

Ještě jednou se vrátím k pořadu Máte slovo. Řada jeho účastníků prokazatelně věděla,že poslanci KSČM předložili začátkem října letošního roku návrh nového zákona o sjednávání nájemného,který má pomoci vyhrocené vztahy napravit. Nikdo se o něm nezmínil. Jde o signál,že v zákoně navržená metoda je přijatelným řešením a nedá se jednoznačně odmítnout?Proto se o ní mlčí,je přece před volbami?

Jestliže mne tento postoj u některých z přizvaných hostů zaskočil,ale po dosavadních zkušenostech s nimi nepřekvapil,pak od veřejnoprávní televize bych očekával přístup jiný. Ptám se proto,zda autoři pořadu o návrhu zákona pod č. tisku 631 nevěděli,což by nesvědčilo o jejich právě důkladné přípravě,nebo takovou informaci nechtěli divákům sdělit,a tím se provinili proti objektivitě zpravodajství?

   

Nahoru