Přihlásit

Uživatel:

Heslo:


Poslat heslo
Registrace

Kalendář akcí

« 2018 »
« leden »
  Po Út St Čt So Ne
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30 31        

Kontakt

SČMBD
Podolská 50
147 01 Praha 4
+420 241 430 510
scmbd@scmbd_cz

Bytová družstva mají pevné místo v naší bytové politice

(Tisková zpráva) „Určitě užitečné setkání,“ znělo z úst účastníků Mezinárodní konference o bydlení, která skončila v úterý 25. října v Praze. Hlavními vystupujícími byli odborníci na bytovou problematiku z Rakouska, Německa a Slovenska. Svaz českých a moravských bytových družstev byl nejen spoluorganizátorem akce, ale díky zástupcům členských bytových družstev z různých koutů republiky také jejím aktivním účastníkem.

„Pro naši další činnost je důležité potvrzení faktu, že například vyspělý rakouský model bytové politiky s bytovým družstevnictvím a podporou sociálního bydlení jednoznačně počítá,“ shrnuje předseda SČMBD Vít Vaníček. Pro Svaz českých a moravských bytových družstev proto bude v nejbližších měsících a letech jedním z hlavních úkolů pevné zakotvení družstevního bydlení do české legislativy, zejména do státní koncepce nájemního sociálního bydlení.

Ve prospěch bytových družstev mluví to nejdůležitější – výsledky. „Naše statistické údaje jednoznačně potvrzují nejen to, že se bytová družstva umějí dobře postarat o polovinu panelových domů a zhruba 15% bytů v České republice celkem, ale že to také umějí velmi efektivně – levně a s malým počtem pracovníků,“ říká Vít Vaníček a pokračuje: „Jeden zaměstnanec bytových družstev se totiž stará v průměru o deset tisíc metrů čtverečních bytové plochy, nebo chcete-li průměrně o 162 bytů. Věříme, že konečně odpovědní lidé v naší zemi pochopí, že základní otázkou nejsou dílčí náklady na nájemné, ale celkové náklady na bydlení, včetně úhrady služeb. Chceme věřit, že se přesné vymezení pojmů ´sociální bydlení´ a ´sociální potřebnost´ obejde bez politikaření a bude věcně vystihovat podstatu s cílem trvalé dostupnosti důstojného bydlení pro všechny sociální skupiny obyvatel,“ nastiňuje Vít Vaníček několik důležitých směrů, jimiž se musí vývoj bytové politiky v Česku v příštích obdobích ubírat.

K nové bytové výstavbě se Svaz českých a moravských bytových družstev staví zdrženlivě. „Obecně se říká, že bytů jako takových je u nás dostatek. Co ale nevyhovuje, je jejich skladba. Zcela nám chybí nájemní sociální byty umožňující například start do života mladým lidem a rodinám. V této oblasti určitě přijímáme výzvu ministra Radko Martínka a chceme se na takové výstavbě s podporou státu podílet,“ říká Vít Vaníček s tím, že bytová družstva nabízejí nejen zkušenosti stavebníka, ale i cenově výhodný plný servis spravování budov a bytů.

František Tlapák
manažer vnitřní a vnější komunikace
GSM: (+420) 608 967 239
e-mail: frantisek.tlapak@scmbd_cz (frantisek.tlapak@scmbd_cz?subject=)

Nahoru